
- вівторок, 6 лютого 2024 р.
Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства та держави.
В процесі реалізації права громадянина на освіту, а також прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь в освітньому процесі, виникають суспільні відносини, які регулюються Законом України «Про освіту». Стаття 42 присвячена питанням академічної доброчесності: «академічна доброчесність - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень».
У Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича приділяється значна увага популяризації академічної доброчесності як серед науково-педагогічних працівників так і серед здобувачів вищої освіти. Зокрема політика щодо академічної доброчесності регламентується «Правилами академічної доброчесності у Чернівецькому національному університету імені Юрія Федьковича» (https://www.chnu.edu.ua/media/ lnojdab4/pravyla-akademichnoi- dobrochesnosti.pdf), «Положенням про виявлення та запобігання академічного плагіату у Чернівецькому національному університету імені Юрія Федьковича» (https://www.chnu.edu.ua/media/n5nbzwgb/polozhennia-chnu-pro-pla hiat-2023plusdodatky-31102023.pdf) та «Етичним кодексом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича» (https://www.chnu.edu.ua/media/jxdbs0zb/etychnyi-kodeks-chernivetskoho-natsi onalnoho-universytetu.pdf).
Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей, засудження практик списування (виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання), плагіату, фабрикації, фальсифікації тощо.
В контексті університетської політики академічної доброчесності, Студпарламентом було затверджено «Декларацію академічної доброчесності студента ЧНУ». Її підписують усі студенти першого (бакалаврського) й другого (магістерського) рівнів вищої освіти, починаючи з першого року навчання.
Відповідно, такий документ підписали студенти спеціальності «Соціальна робота».