
- середа, 18 жовтня 2023 р.
18 жовтня 2023 року стартував бінаціональний семінар у рамках співпраці Чернівецького національного університету з Католицьким університетом міста Фрайбург (Німеччина).
Робота триватиме два семестри 2023-2024 навчального року.
Тема для дослідження «Соціальна робота з урахуванням травми», сфокусована на дітей шкільного віку з числа внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Чернівцях, і біженців, які перебувають у Фрайбурзі. Організоване паралельно в українському й німецькому місті спостережне дослідження має на меті «показати, які саме потреби існують у дітей, травмованих війною і втечею, а також дії і втручання, які координуються для задоволення цих потреб».
Для студентів – майбутніх фахівців соціальної роботи значущі навчальні цілі бінаціонального проекту: «1) критичне сприймання проблемних ситуацій у відповідному середовищі; 2) розпізнавання специфічних для травми симптомів; 3) ефективність структур та втручань; 4) послідовний перехід від теорії до практики».
У ході проекту студенти опанують системою компетентностей:
- «розпізнавати вразливість у різних аспектах;
- здатність відрізнити наслідки травми від розладів прив’язаності;
- визначати структури, які компетентні в проблемі;
- критично оцінювати твердження з досліджень;
- інтегрувати цілі й завдання соціальної роботи в комунікації з травмованими особами;
- компетентно діяти».
Очікуваний результат участі студентів у проекті - формування здатності вирішувати соціальні проблеми дітей з досвідом біженців науково обґрунтовано й методологічно рефлексивно.
Змістова складова проекту передбачає два етапи. Перший – осінньо-зимовий семестр:
1) опрацювання теоретичних матеріалів (теорія прив’язаності, психотравматологія, концепція послідовної травматизації за Кейлсоном, травмотерапія);
2) інтерв’ю з експертами (розпізнавання симптомів травми, взаємодія з дітьми).
Другий етап проекту – літньо-весняний семестр - здійснення спостережного дослідження, інтерпретація і презентація результатів.
Актуальність і вихідні засади дослідницької роботи обговорені на онлайновій зустрічі учасників проекту. До української групи увійшли студенти спеціальності «Соціальна робота»: 2 курс - Кішка Ілля, Німак Марія; 3 курс – Бойко Анна, Бойчук Світлана, Дутка Юлія, Кочерган Тетяна, Щербан Анжеліка, Федорян Вікторія, 5 курс – Чебенєєва Аліна. Також в проекті беруть участь Поп’юк Анастасія і Миндришора Каріна, які наразі навчаються у Католицькому університеті міста Фрайбург за програмою обміну Erasmus+.
Координують роботу професори Католицького університету Фрайбурга Клаус Муке і Корнелія Кріхельдорф, а також викладачі кафедри педагогіки та соціальної роботи Тимчук Людмила, Звоздецька Валентина, Кучумова Наталія. Переклад здійснюють Галина Левків і Оксана Матійчук.
Наступна робоча зустріч запланована на 15 листопада 2023 року.
До праці!